Ucieczka od rzeczywistości

Wirtualny świat to dla coraz większej grupy ludzi praktycznie w każdym wieku nie tylko pewna odskocznia od codzienności, od rzeczywistości, ale jedyna rzeczywistość, jaką znają – uzależnienie od internetu jest ogromnym problemem współczesnego świata, z którym bardzo trudno sobie poradzić samemu, a często i wszelkiego rodzaju terapie, o ile jest to silne, wieloletnie uzależnienie, także okazują się nieskuteczne. Co ciekawe, wbrew obiegowej opinii nie uzależniają wcale tylko gry online, ale także takie, z pozoru niewinne rzeczy, jak komunikatory internetowe czy też portale ogólnotematyczne, na których prawdziwie zażarte dyskusje toczą się w komentarzach pod artykułami.

 

Krok do przodu, ale czy w dobrą stronę?

 

Ogromny postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy w ciągu ostatnich kilkunastu, czy może bardziej kilku lat, wcale nie pomaga w tego rodzaju problemach, a wręcz powoduje powstawanie coraz to nowych uzależnień związanych z przestrzenią wirtualną. Wszystko to dlatego, ze podsuwa on nam ciągle nowe rozwiązania, dzięki którym sfera wirtualna jest nam coraz bliższa i jeszcze głębiej i bardziej wchodzi w nasze życie – smartfony, tablety itd., wszystkie te urządzenia, które mogą być wykorzystane w tak bardzo dobry sposób, a często przyczyniają się niestety do pogłębienia uzależnienia.

 

Umiar i zdrowy rozsądek

 

Pamiętajmy zawsze o tym, że wszystko można wykorzystać w dobrym albo w złym celu. Warto ograniczać dostęp do nowoczesnych technologii dzieciom, ale jednocześnie uczyć je, w jak przydatny sposób można korzystać na przykład z portali ogólnotematycznych.

2 komentarze

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *