Internetowe społeczności

We współczesnym świecie coraz więcej jest osób, które więcej znajomych mają w tak zwanej sieci, w przestrzeni wirtualnej, niż w prawdziwym, realnym świecie. To bardzo niepokojące zjawisko, które zatacza coraz szersze kręgi, ale na szczęście nie we wszystkich środowiskach. Takie grupy „zaprzyjaźnionych” ze sobą osób tworzą się najczęściej na forach internetowych poświęconych poszczególnym grom oraz na portalach ogólnotematyczych, gdzie prawdziwe życie toczy się w przestrzeni przeznaczonej na komentarze, pod poszczególnymi artykułami. Doskonale można to zaobserwować na przykład na portalach informacyjnych, gdzie użytkownicy często znają się na tyle, że wypominają sobie poprzednie komentarze albo reakcje na poszczególne wydarzenia opisane w artykułach na portalu.

 

W grupie raźniej

 

Śmiało można stwierdzić, że osoby, które poszukują w internecie wszelkiego rodzaju grup, którym zależy na przynależności, na poczuciu wspólnoty, mają niezaspokojone te wszystkie potrzeby w prawdziwym świecie: z reguły są to skrajni introwertycy, osoby nieakceptowane społecznie lub też pod wieloma względami wykluczone. To właśnie dlatego tak mocno wchodzą one w wirtualne życie toczące się na portalach ogólnotematycznych, na forach internetowych czy też w serwisach społecznościowych.

 

Fachowa pomoc

 

Trzeba jednak jasno powiedzieć, że nawet całe dziesiątki internetowych znajomych nie zastąpią chociaż jednego prawdziwego, realnego przyjaciela. Zamiast wikłać się w takie znajomości online warto jak najwcześniej udać się na terapię do specjalisty od uzależnień lub po prostu dobrego psychoterapeuty.

2 komentarze

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *